Brama rolowana czy segmentowa? Którą lepiej wybrać?
Budowa

Brama rolowana czy segmentowa? Którą lepiej wybrać?

Wybierając bramę idealną, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Należą do nich m.in. sposób użytkowania, ilość dostępnej przestrzeni, specyfika miejsca i estetyka. Po ich uwzględnieniu wiele osób dochodzi do dylematu, który brzmi: brama rolowana czy segmentowa? Aby podjąć słuszną decyzję, trzeba poznać najważniejsze zalety i wady obu rozwiązań.

Brama rolowana – co należy o niej wiedzieć?

Brama rolowana przypomina nieco okienną roletę. Jest zbudowana z wąskich profili, które są nawijane na wał napędowy ukryty w kasecie umieszczonej nad otworem. Nie zajmuje miejsca miejsca pod sufitem ani wewnątrz garażu.

Cztery białe bramy segmentowe prowadzące do garaży

Zalety i wady rozwiązania

Przy rozważaniach, co sprawdzi się lepiej – brama rolowana czy segmentowa zwolennicy pierwszego rozwiązania wskazują często na możliwość zaoszczędzenia wolnego miejsca. Modele rolowane nie wymagają do montażu prowadnic pod sufitem, dzięki czemu sprawdzają się nawet w niewielkich obiektach. Ponadto charakteryzują się prostą budową, co wpływa zarówno na nieskomplikowaną instalację, jak i na trwałość.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że tego typu brama nie zapewnia izolacji cieplnej i akustycznej na wysokim poziomie. Wpływa na to sposób wykonania profili – są stosunkowo cienkie. Dla niektórych problemem może okazać się również fakt, że gama wzorów modeli rolowanych jest ograniczona.

Czym wyróżnia się brama segmentowa?

Brama segmentowa składa się z poziomych segmentów (paneli). Poruszają się one po prowadnicach i chowają pod sufitem w garażu. Ponieważ segmenty połączone są za pomocą zawiasów, mogą się płynnie przesuwać.

Zalety i wady rozwiązania

Panele, z których zbudowana jest brama segmentowa, wypełnia się pianką poliuretanową, co zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne. Ponadto jest ona trudna do sforsowania, a to wpływa na wyższy poziom bezpieczeństwa. Taki model można bez trudu dopasować do swoich potrzeb, zwłaszcza u renomowanych, wyspecjalizowanych producentów bram, np. takich jak BramTECH, ponieważ do wyboru jest wiele kolorów, rodzajów segmentów, przetłoczeń oraz przeszkleń.

Zobacz też:  Recyklomaty — czym są i jak działają?

Warto pamiętać, że montaż bramy segmentowej jest nieco bardziej skomplikowany (dlatego najlepiej powierzyć to profesjonalistom). Do prawidłowego działania niezbędne jest wolne miejsce pod sufitem.

[obraz_1]

Brama rolowana czy segmentowa?

Brama rolowana sprawdzi się przede wszystkim w garażu z ograniczoną przestrzenią, zwłaszcza pod sufitem. Będą z niej zadowolone osoby, które cenią sobie prostotę. Osoby bardziej wymagające, również pod kątem designu, powinny zwrócić uwagę na bramę segmentową.

Jest też kilka innych sytuacji, kiedy model zbudowany z segmentów będzie lepszym wyborem. Warto na niego postawić, gdy:

 

  • ważna jest dobra izolacja cieplna i akustyczna,
  • pod sufitem jest dostatecznie dużo wolnej przestrzeni,
  • brama ma być często używana, a wygoda i komfort odgrywają ważną rolę.

 

Model segmentowy sprawdza się zarówno w garażach przy domach jednorodzinnych, jak i w obiektach o charakterze przemysłowym. Obecnie jest to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań.


Podsumowując, wybór bramy zależy od indywidualnych potrzeb i warunków garażu. Bramy rolowane są idealne do miejsc z ograniczoną przestrzenią, a segmentowe dla osób ceniących izolację, wygodę i design. Warto zamawiać je bezpośrednio od wyspecjalizowanych producentów bram, którzy oferują mnogość wzorów, kolorów, przeszkleń i innych dodatkowych funkcjonalności do bram. Zwykle można zamówić u nich bramę z dopasowaną automatyką, a nawet montażem. Warto szukać firm, które na swój produkt i usługi udzielają przedłużonej gwarancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *