Plac budowy jest miejscem, gdzie do prowadzenia prac niezbędne są nie tylko odpowiednie materiały i sprzęty, ale też zabezpieczenia. Jednym z podstawowych jest siatka budowlana. Stosuje się ją do ochrony pracowników i osób postronnych, a ponadto pomaga w organizacji przestrzeni roboczej. Jakie inne funkcje spełnia tego typu produkt i dlaczego powinno się w niego zainwestować?
Siatka budowlana – rodzaje
Na rynku dostępne są różne siatki zabezpieczające budowlane, a każda ma swoje właściwości i zastosowanie. Do najczęściej wykorzystywanych należą modele:
- na elewację – stosowane do zabezpieczania zewnętrznych murów w starych budynkach zwykle zlokalizowanych w przestrzeni miejskiej; chronią przechodniów i pojazdy przed uderzeniem odpadającymi fragmentami elewacji;
- na rusztowania – ograniczają rozprzestrzenianie się kurzu i pyłu budowlanego w sąsiedztwie, osłaniają remontowaną powierzchnię oraz pracowników przed wiatrem, deszczem i nadmiernym nasłonecznieniem; stanowią także ochronę przed upadkiem z dużej wysokości oraz zabezpieczają osoby postronne (minimalizują ryzyko wypadków z udziałem narzędzi przypadkowo upuszczonych z rusztowania),
- na dachy i stropy – chronią przed spadaniem narzędzi z wysokości, a przy tym zabezpieczają należycie otoczenie budynku, w którym toczą się prace; mogą być używane do zabezpieczania starych sufitów.
Pokazuje to, jak praktyczna jest siatka budowlana. Bez niej trudno jest zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa i zadbać o wysoką efektywność pracy.
Jakie korzyści płyną ze stosowania siatek zabezpieczających budowlanych?
Siatki przeznaczone na plac budowy przede wszystkim podnoszą bezpieczeństwo. Można dzięki nim ochronić pracowników przed potencjalnymi zagrożeniami, które mogą mieć poważne skutki – takimi jak upadek z wysokiego rusztowania. Niemniej tego typu siatka jest też formą ochrony dla przechodniów i innych osób postronnych znajdujących się w pobliżu terenu, gdzie prowadzone są prace.
Wysokiej jakości siatka budowlana ogranicza ilość pyłu i odpadów wydostających się poza teren budowy. Z jej pomocą można lepiej zadbać o najbliższe otoczenie i środowisko. Jest to również szansa na to, że okoliczni mieszkańcy nie będą skarżyć się na uciążliwość budowy.
Nie można nie wspomnieć o komforcie pracowników oraz ułatwieniu im pracy. Siatka budowlana drobna pozwala na zacienienie obszaru roboczego. Dzięki temu osoby pracujące na budowie mogą osłonić się od porywistego wiatru czy intensywnego słońca. Wpływa to pozytywnie również na czas schnięcia tynku, farb i podobnych materiałów budowlanych.
[obraz_1]
Jaka siatka budowlana jest najlepsza?
W przypadku siatki budowlanej szczególnie ważną rolę odgrywa materiał wykonania. Od niego zależy, czy osłona będzie odporna na uszkodzenia i działanie niekorzystnych czynników, takich jak promienie słoneczne, wilgoć itp. Polecana jest przede wszystkim siatka zabezpieczająca budowlana z polietylenu z dodatkiem UV. Jest trwała, nie blaknie oraz nie kruszy się na skutek ekspozycji na słońce.
Jest także kilka innych parametrów, które należy uwzględnić podczas zakupu. Należą do nich:
- wymiary – siatka powinna być dopasowana do rusztowania lub zabezpieczanej powierzchni, dlatego świetnym wyborem jest model produkowany na konkretny wymiar,
- kolorystyka – najchętniej wybierane warianty to czerń, biel oraz zieleń,
- dodatkowe wzmocnienie – renomowani producenci (jak np. Symar) dają możliwość obszycia siatki sznurem lub taśmą PES z metalowymi oczkami, aby była bardziej wytrzymała i łatwiejsza w montażu.
Profesjonalne siatki zabezpieczające budowlane gwarantują należyty poziom bezpieczeństwa, ale też porządku. Z tego powodu nie powinno ich zabraknąć na placu budowy.